asemanare aro si land rover defender!

Dedicat Automobilului ROmanesc

Moderators: Werner, mariusjaz

User avatar
adielec
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 452
Joined: 25 Aug 2008, 16:05
Location: Bucuresti
Contact:

Re: asemanare aro si land rover defender!

Post by adielec »

Eu unul nu am gasit nicaieri lista cu piese compatibile Aro-Land Rover :-?? . Mai caut poate cine stie

mosu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 319
Joined: 27 Feb 2007, 05:41
Location: Bucuresti
Contact:

Re: asemanare aro si land rover defender!

Post by mosu »

adielec wrote:Eu unul nu am gasit nicaieri lista cu piese compatibile Aro-Land Rover :-?? . Mai caut poate cine stie
Intreaba-l pe Dan Popescu ca el stie cum e cu sublerul...
@Serghei,remarca mea am vrut sa nu fie agresiva cat despre nevinovata...i-mi cer scuze nu asta am vrut
@Alex,nu stiu la care caruta faci referire,eu am Aro
gusteru
Membru
Membru
Posts: 112
Joined: 15 Mar 2009, 08:51
Location: Haarlem - NL

Re: asemanare aro si land rover defender!

Post by gusteru »

nu prea vad cum aro e inspirat/copiat dupa defender, intru cit defender a aparut in 1984. inainte au fost LR serie si singurul cu bot patratos cit de cit de def. a fost Stage 0ne, un serie 3 in care s-a montat un V8si care a fost o serie foarte mica
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: asemanare aro si land rover defender!

Post by mleo »

Sant oameni care pur si simplu si-au format un vocabular mai colorat. Dan popescu are o supermotocicleta, dar cand se plimba cu ea zice ca s-a dus cu MOBRA, masina e "rapandula" sau "caruta" sau "tigae"......
Chiar nu mi se pare cel mai grav lucru....
Hai sa-i dam mai departe.

mosu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 319
Joined: 27 Feb 2007, 05:41
Location: Bucuresti
Contact:

Re: asemanare aro si land rover defender!

Post by mosu »

mleo wrote:Sant oameni care pur si simplu si-au format un vocabular mai colorat. Dan popescu are o supermotocicleta, dar cand se plimba cu ea zice ca s-a dus cu MOBRA, masina e "rapandula" sau "caruta" sau "tigae"......
Chiar nu mi se pare cel mai grav lucru....
Hai sa-i dam mai departe.
Promit ca este ultima interventie of aici...Si eu am condus multe marci si modele de masini pe care le ”alint”in fel si chip.Dar erau ale mele s-au in uzul propriu.Nu mi-am permis sa denigrez in ansamblu o marca,cu atat mai mult pe un forum dedicat marcii.Speram ca macar pe acest forum d-nul Popescu sa aiba decenta de a nu o face,chiar daca in alte parti parca ar fi un scop in sine.
Dan Popescu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 263
Joined: 25 Sep 2008, 20:16

Re: asemanare aro si land rover defender!

Post by Dan Popescu »

nu va mai intebati atat de unde s-au inspirat oamenii din CL.
O anumita sectie din uzina (oameni inca mai sunt in viata) au avut de la Gospodaria de Partid urmatoarele masini impumutate pentru inspiratie (demontare, relevare, etc.)
jeep vagoner
jeep cherokee
land rover

au fost relevate toate, chiar se punea problema de a face si prototipuri pe platfor a Jeep si pe rover. Masinile au facut parte din grupul importat special pentru dotarea partidelor de vanatoare, si au fost tinute in garajul CC/PCR pana dupa revolutie cand au fost casate/vandute.
Land Roverul a fost cumparat de Petre Mihai Bacanu (romania libera) inca dinainte de revolutie, iar lotul de jeep tot el l-a cumparat si revandut.

ARO 240/243 este copiat dimensional - volumetric dupa LR D 90, cu care "pica" la fix. De aici rezulta si capacitatea ridicata de trecere, intrucat baietii au folosit o reteta foarte buna, verificata la pace si razboi in mii de situatii/exemplare pe toate continentele.

despre parerea mea despre ARO, a ramas neschimbata: o ruina de masina, tehnologia anilor 40, niste betivi de constructori, o conducere feudala, inclusiv o tara gresita la un moment gresit.
Sunt insa sigur ca daca fabrica ar fi fost in Ardeal, lucrurile ar fi stat cu totul altfel. Sa nu mai zic ca daca ar fi fost mutat proiectul in Turcia, si acum era masina. Nu degeaba LR face TOATE special vehicle in Turcia de mai multi ani.

Dar turcii sunt prosti ei nu stiu sa faca/bea tuica
Mircea Ardelean
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 848
Joined: 19 Mar 2009, 13:02
Location: Navodari

Re: asemanare aro si land rover defender!

Post by Mircea Ardelean »

Bineee domnule, sa zicem ca este si asta un punct de vedere ... Dar pe aici noi iubim ARO - si asta cred ca e de ajuns. Iti doresc mult noroc in viata! Respect!
Mircea Ardelean
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 848
Joined: 19 Mar 2009, 13:02
Location: Navodari

Re: asemanare aro si land rover defender!

Post by Mircea Ardelean »

Am uitat...daca vrei sa vorbim despre ardeleni te invit la ARO Experience Days (pe banii mei) ca sa-ti povesteasca un ardelean nascut, crescut in ardeal si mutat in dobrogea cum stau lucrurile astea...(si eu aveam aceleasi idei preconcepute...) Inca odata RESPECT! si te rog sa ne respecti si tu...
gusteru
Membru
Membru
Posts: 112
Joined: 15 Mar 2009, 08:51
Location: Haarlem - NL

Re: asemanare aro si land rover defender!

Post by gusteru »

cum nu stiu cum sa atasez poze incerc sa pun un link : http://www.legionlandrover.com/phpbb3/v ... 9&start=10
zau ca e bucata rupta din LR. sau invers
gusteru
Membru
Membru
Posts: 112
Joined: 15 Mar 2009, 08:51
Location: Haarlem - NL

Re: asemanare aro si land rover defender!

Post by gusteru »

Dan Popescu wrote:nu va mai intebati atat de unde s-au inspirat oamenii din CL.
O anumita sectie din uzina (oameni inca mai sunt in viata) au avut de la Gospodaria de Partid urmatoarele masini impumutate pentru inspiratie (demontare, relevare, etc.)
jeep vagoner
jeep cherokee
land rover


ARO 240/243 este copiat dimensional - volumetric dupa LR D 90, cu care "pica" la fix. De aici rezulta si capacitatea ridicata de trecere, intrucat baietii au folosit o reteta foarte buna, verificata la pace si razboi in mii de situatii/exemplare pe toate continentele.


Dar turcii sunt prosti ei nu stiu sa faca/bea tuica
aro 243 e mai mare volumetric decit LR 90 si are caroseria mai lunga. LR 90 a aparut in ca prototip in 1984 si in productie a intrat in '85. Chiar si Land Master din link-ul pe care l-am postat anterior a fost facut in '77, cind aro era deja in productie, deci nu prea stiu care dupa care s-a facut.
insa e foarte posibil sa se fi folosit ca baza caroseria de LR serie si imbunatatita, nu copiata. cit despre mecanica si suspensie sint prea diferita
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: asemanare aro si land rover defender!

Post by SERGHEI »

gusteru wrote:
Dan Popescu wrote:nu va mai intebati atat de unde s-au inspirat oamenii din CL.
O anumita sectie din uzina (oameni inca mai sunt in viata) au avut de la Gospodaria de Partid urmatoarele masini impumutate pentru inspiratie (demontare, relevare, etc.)
jeep vagoner
jeep cherokee
land rover


ARO 240/243 este copiat dimensional - volumetric dupa LR D 90, cu care "pica" la fix. De aici rezulta si capacitatea ridicata de trecere, intrucat baietii au folosit o reteta foarte buna, verificata la pace si razboi in mii de situatii/exemplare pe toate continentele.


Dar turcii sunt prosti ei nu stiu sa faca/bea tuica
aro 243 e mai mare volumetric decit LR 90 si are caroseria mai lunga. LR 90 a aparut in ca prototip in 1984 si in productie a intrat in '85. Chiar si Land Master din link-ul pe care l-am postat anterior a fost facut in '77, cind aro era deja in productie, deci nu prea stiu care dupa care s-a facut.
insa e foarte posibil sa se fi folosit ca baza caroseria de LR serie si imbunatatita, nu copiata. cit despre mecanica si suspensie sint prea diferita
Gusteru a spus bine ....aro se fabrica de ceva ani cand a iesit de pe banda LR Def 90 care ,,seamana cu aro.....pt cine vrea sa stie mai multe despre LR sa intre pe aici...http://www.lr-mad.co.uk/defender.html...caci aro nu mai are secrete pentru unii... :-@
Dan Popescu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 263
Joined: 25 Sep 2008, 20:16

Re: asemanare aro si land rover defender!

Post by Dan Popescu »

Mircea Ardelean wrote:Bineee domnule, sa zicem ca este si asta un punct de vedere ... Dar pe aici noi iubim ARO - si asta cred ca e de ajuns. Iti doresc mult noroc in viata! Respect!
si eu il iubesc
il iubesc asa de tare ca l-asi impusca in cap ca pe cal sa nu se mai chinuie

PS azi am fost in curtea unde sta salvarea ARO, nu l-am mai vazut de cateva zile cat am lipsit din tara. Statea cuminte, cam abandonata, dar eram prea obosit sa ma cert cu o masina. Albinutza m-a fermecat prea mult in aceste zile sa mai pot baga in seama o biata caruta de aro ruginita si cu probleme. maine e o alta zi.

incerc sa pun o poza cu albinutza,
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"Neamtule, bei o tuica?" - citez un unchi din puternicul judet Arges...cred ca de fapt citez tot judetul...
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: asemanare aro si land rover defender!

Post by mleo »

uratule !! :-j
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: asemanare aro si land rover defender!

Post by Werner »

Domnule Popescu, Dumneata ai cam mare simpatie pentru turci! Anatolia e mare si cam goala.....! Cât despre calitatea care o fac prietenii Matale, hai sa o lasam de o parte! Poate e calitate pentru zona Musceleana, dar pentru restul lumii, se numeste GUNOI! Si stiu despre ce vorbesc, ca ma lovesc foarte des de subansamble venite din Turcia si nici macar nu seamana cu ce este pe desenul tehnic!

Scuze pentru Off topic, Moruk!
User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1518
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: asemanare aro si land rover defender!

Post by alex »

din pacate serghei avea dreptate, dan popescu asta doar denigreaza fara rost.

un ban temporar, pana isi reconsidera pozitia pe forumul specific aro?
happily mending an Aro 320 D127

Post Reply