ROMAN/DAC

Despre masinile fabricate dupa 1945 si pana-n prezent

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
User avatar
MagnuM
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 339
Joined: 27 Dec 2006, 19:47
Location: Bucureşti / România
Contact:

Re: ROMAN de acum

Post by MagnuM »

alone_frank wrote:... producatori (mari) de camioane in EU sunt vreo 15...

Am o intrebare - poate off-topic:
Care sunt cei 15 producatori mari de camioane din UE - nu ma refer la marci sub licenta, ci doar la cei mari?!!

Eu cunosc in UE - mai exact in fosta Europa de Vest doar 7!!! Care cuprind si marcile celelalte, unele chiar disparute dupa asocieri/cumparari/etc.:

1 - DAF - actionar majoritar grupul PACCAR: Peterbilt, Kenworth - detine: Foden, Leyland, Scammell...
2 - IVECO - infiintat de FIAT Vehicule Industriale - detine: Magirus-Deutz, Pegaso, Astra, Ford Anglia, Seddon-Atkinson, OM, Lancia, Unic, International Australia...
3 - MAN - detine: OAF, Steyr, ERF, Raba, Bussing, Western-Star Anglia...
4 - Mercedes-Benz - membru al grupului Daimler-Chrysler: Dodge - detine: HANOMAG-Henschel, Freightliner, FBW, Sterling...
5 - Renault Trucks - membru al grupului Global Trucks: Volvo - detine: Mack, Berliet, Saviem, Barreiros, Latil, Somua...
6 - Scania - actionar majoritar grupul Volkswagen: Volkswagen...
7 - Volvo - membru al grupului Global Trucks: Renault Trucks - detine: Autocar, White...

Repet, e vorba de producatorii mari, din vest. Daca luam in consideratie toate marcile - cele existente, cele disparute si cele fabricate in est sau pe celelalte continente - pot sa-ti enumar aproape 540 marci... si nu sunt toate!!!
Chevrolet Suburban V2500 Silverado
Image
"Să faci 13 ani de temniţă pentru un popor de idioţi... D-asta numai eu am fost în stare..." - Petre Ţuţea

User avatar
mahaleans
Incepator
Incepator
Posts: 26
Joined: 18 Feb 2007, 10:42
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: ROMAN de acum

Post by mahaleans »

http://www.raba.hu/jarmu/fotok.html

cum stau maghiarii la capitolul camioane
georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: ROMAN de acum

Post by georgenis »

Nimic spectaculos. Acelasi model in multe versiuni. Arata mai bine ale noastre. Si probabil sunt cel putin la fel de bune sau mai bune pentru ca nu mai au multe piese romanesti.
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: ROMAN de acum

Post by dragospetres »

daca macar aveau cabina de conceptie proprie,era interesant!

User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ROMAN de acum

Post by tarzy »

gata de-a fi expedioat in tari caduroase - a se remarca aparatul de AC de pe plafon
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ROMAN de acum

Post by tarzy »

cu multumiri lui ydaniel
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ROMAN de acum

Post by vstef_is »

Parerea mea este ca sunt frumoase!!!
User avatar
autom
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 444
Joined: 25 Jan 2007, 08:22
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ROMAN de acum

Post by autom »

Dezamagire totala vizavi de Roman-ul nostru cu motor MAN!!

Nu reuseste sa isa faca presiune de aer. In 15 minute pierde toata presiunea din circuit. Faza urata. Masina e pe prima interventie si cele 2-3 minute conteaza ENORM!  Conductele sunt din polietilena. Sa vedem ce ii vom face. Cert e ca masina e in garantie si nu este voie sa intervenim noi la ea. [-O< [-O<
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: ROMAN de acum

Post by dragospetres »

masinile de pompieri se fac in cooperare cu IVECO-MAGIRUS?Au pompierii si masini Roman tipice de armata,precum
AM-443,DAC-444 ?Daca aveti posibilitatea, poate postati niste poze.
User avatar
autom
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 444
Joined: 25 Jan 2007, 08:22
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ROMAN de acum

Post by autom »

Buna,

MAsinile sunt facut de Roman Brasov si dotate de carosierul oficial al pompierilor: Romprim!!

O incercare nereusita de a copia Iveco Magirus Eurofire!!!!!!!!!!

Despre Roman: 6x6, frane in totalitate pneumatice, frana de ajutor cu acumulare mecanica, directie de origine italiana, arcuri cu foi, doua siroco-uri, etc.

Cu pozele e mai greu deoarece este secret de servici!  8-X 8-X 8-X 8-X 8-X 8-X Voi incerca sa fac poze cand iese din cadrul institutiei.
User avatar
silvester
Membru
Membru
Posts: 226
Joined: 16 Oct 2007, 07:06
Location: ploiesti
Contact:

Re: ROMAN de acum

Post by silvester »

autom wrote: Cu pozele e mai greu deoarece este secret de servici!  8-X 8-X 8-X 8-X 8-X 8-X Voi incerca sa fac poze cand iese din cadrul institutiei.
Mai bina stai cuminte, sa nu dai de vreo belea. Nu sti cine mai citeste forumul.
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: ROMAN de acum

Post by ydaniel »

dragospetres wrote: uzina s-a prezentat in "94 la expozitie cu varianta ei militara:4x4,roti balon,semi-capotat,versiunea tropicalizata
Cine are drum la Brasov, cred ca o poate vedea la muzeul uzinei ROMAN
ea o fi?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ROMAN de acum

Post by vstef_is »

Nu asta e chestiutza aia cu 2 punti directoare si motor de Dacie... nu s-au facut prea multe.

Poza este facuta in Brasov, la o facultate tehnica... unde au si un tractor pe holuri :D
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: ROMAN de acum

Post by pantelimon »

interesant rau cicaracu
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ROMAN de acum

Post by vstef_is »

In nomenclatorul de denumiri ROMAN, chestia asta rosie era 2.65 adica 2 tone si 65 de CP - de Dacie.

A avut aceeasi problema ca si ARO 10 - motorul de Dacie... daca la ARO 10 cutia, reductorul si grupurile mai salvau situatia, la chestia asta care batea in approximativ 2 tone... cu toate grupurile lor si tot nu stralucea! S-a dorit sa fie un vehicul de interventie rapida oriunde, mai ales pentru paduri, chestii de genul, insa nu a prins... nu era foarte versatil, era destul de prototip, motorul insuficient, pana la urma a ramas piesa de muzeu. De fapt nu de muzeu, de facultate... daca vreti ii mai fac pe weekend poze, si vad daca aflu ceva de la actualii "proprietari" (adica facultatea aia tehnica din Brasov)

Post Reply