cat poate tracta un Aro 10 ?

Tot ce va trece prin cap,inclusiv politica

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2397
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

cat poate tracta un Aro 10 ?

Post by vercingetorix »

Salutare tuturor
Am si eu urmatoarea problema.
Pe talonul de Aro 10 la rubrica F1(masa incarcata maxim admisa dpdv tehnic) apare cifra 1650 kg iar la rubrica G(masa vehicului in serviciu cu caroseria si cu dispozitiv de cuplare in cazul unui vehicul de tractare in exploatare din oricare alta categorie in afara de M1) apare cifra 1220 kg.
Pe CIV am asa :
masa proprie 1220 kg
masa totala maxima autorizata 1650 kg
sarcina utila maxima autorizata 430 kg ! ???
masa maxima autorizata pe axa fata 850 kg iar pe spate 900 kg
De remarcat ca la rubricile masa remorcabila cu/fara disp. de franare nu scrie nimic !

Ce remorca pot agata de Aro 10 al meu si cat pot pune pe ea ?
Ma intereseaza sa inchiriez o remorca si vreau sa stiu cat pot pune fara sa incalc legea.
Stiu, nu va tine ambreiajul, dar asta e o alta discutie.
Berea, mai la vara ! %%- good luck
Daca nu Aro, atunci ce ?

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: cat poate tracta un Aro 10 ?

Post by Soryn »

Masele remorcabile le găsesti aici . http://aro4x4.net/smf/download/file.php ... &mode=view
Poți închiria remorcă cu o axă fără dispozitiv de frânare ,sau o remorcă cu 2 axe și dispozitiv de frânare .
DPDV legal nu prea poți tracta nimic dacă nu ai specificat în carte și talon nimic ,sau cel puțin la nivel teoretic .
Referitor la cuiul de remorcare . Au existat cel puțin 3 tipuri .În funcție de înălțimea pe care o ai acum la cui,alegi remorca .Sau invers, în funcție de remorcă alegi cuiul pe care trebuie să il montezi .
User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: cat poate tracta un Aro 10 ?

Post by razvy »

Nu stiu cum se termina ambreiajul asa repede la tine , eu cu motor de dacia 1.6 ansamblu intreg remorca+incarcatura +masina =5000 kg , fara probleme ,un ambreiaj tinea 45 /50000 km grupuri 41/9 ,nu 7/36

Post Reply